сряда, 6 ноември 2013 г.

Методът на римския лабиринт



Методът на римския лабиринт

Един от методите,  с който можете да запомните дадена информация е съсредоточаване . Много студенти и  ученици са напълно убедени, че в музиката или  при включеният телевизор по никакъв начин  им пречат да учат. Но точно обратното , казват всички учени. Благодарение на страничният шум и на различните мърдащи изображения , които се показват на екрана, самите те  възпрепятстват запомнянeто на важната информация, понеже   мозъкът постояно превключва между видовете  дразнители и по този начин се опитва да обработва информацията от всички  тях. И именно затова, учите ли, е по –добре да се изолирате от всичко излишно, особено при курсовепо английски когато трябва да говорите.
Друг начин с , който можете да запомните е така нар,  методът на римския лабиринт, който е  наричан още методът на пътуване,и сами  се досещате, че той се е появил още по времето на Древен Рим. Тук принципът на действие е следният, трябва да  вървите мислено по улица, или из някаква избрана стая,но задължително е да я познавате отлично и да разполагате с информация край различните ориентири, по този начин лесно  след това можете отново да я достигнете и намерите. И когато се наложи да я използвате, просто да поемете отново по улицата или да влизате в стаята .
Друг, често препоръчван метод е да разбивате информацията на блокове. Научно е доказано , че работната памет може да пази около  време от 5 до близо  9 знака. Но, всички ще се сетим за , номерата на мобилните телефони , които  се състоят от 10 знака, а ние помним не само един или два. Важно е за паметта да се запишете и на английски език в София или друг такъв, за по- добра памет. Помните телефоните,но дали сте обърнали внимание, че тези номера се изписват в групи с малки интервали помежду им. И точно това е отличен пример за блоково разпределение на нужната информация, като вид начин да бъде помнена за по-дълго време . Този метод с блоковете е  разпределение на информацията и се прилага широко от гросмайсторите, и в групови сеанси по шах мат . Може да се спрете и на методът на възстановката, или просто да се върнем  там, където е тръгнало всичко  . Ако сте забравили къде сте оставили ключовете, то да се ърнете там и да се запитате какво правихте преди да ги оставите.  Науката нарича това явление контекстна зависимост на паметта. Понеже обкръжаващата обстановка оказва силно  влияние върху механизмите на нашето запомняне.

Няма коментари:

Публикуване на коментар