петък, 26 декември 2014 г.

Унипотентните стволови клетки

Поради големият интерес към тотипотентните и плурипотентните стволови клетки, унипотентните стволови клетки не с получили необходимото внимание и изследвания. Те обаче имат глям потенциал за лечение на различни заболявания.  Унипотентните стволови клетки са такив, които могат да се диференцират само в една приемственост. Самата дума UNI произлиза от латинската дума UNUS, което означава един. Намерени във възрастни тъкани, унипотентните стволовик летки в сравнение с други видове стволови клетки имат най-ниския потенциал за диференциране. Това означава, че клетките са способни да се диференцират само в един вид клетка или тъкан, а това е доста по-ниска възможност в сравнение с другите видове стволови клетки, които могат да се диференцират в различни видове клетки и тъкани.
И въпреки, че унипотентните зрели стволови клетки в тялото могат да се превръщат само в един тип клетки, те имат важната способност да се самообновяват както и другите стволови клетки. А освен това унипотентните стволови банки имат и голям терапевтичен потенциал за лечение на травми и заболявания. Но какво друго ги отличава от останалите видове стволови клетки? Както вече знаем стволовите клетки имат уникалната способност да се диференцират, което означава, че могат да образуват специализирани клетки. Друга способност е да се размножават и делят няколко пъти. Но както бе споменато унипотентните стволови клетки имат ограничена способност да се диференцират в други клетки за разлика от плурипотентните и мултипотентните. Но способността им самостоятелно са се саммобновяват ги прави ценен ресурса за терапевтична употреба при лечение на различни болести. По този начин те са в състояние да генерират здрави и жизнеспособни клетки за целите на трансплантацията.


Унипотентните клетки възникват от мултипотентните стволови клетки.  А мултипотентните стволови клетки са едни от тези, които могат да се развият в ограничен брой видове тъкани и се развиват от тотипотентни и плурипотентни стволови клетки, които от своя страна могат да се развият във всяка специализирана клетка в тялото. Унипотентната стволова клетка започва да се развива в специфична стволова клетка и тогава специализираната клетка осигурява функционални и структурни компоненти на тъканите и органите в тялото. До момента се говореше само за съхранениена стволови клетки от другите видове пренебрегваайки напълно унипотентните. Но всъщност кожните клетки в епитела са едни от най-рапространените видове унипотентни стволови клетки. Епитела е най-външния слой тъкан, която също има външен слой от мъртви плоскоклетъчни епителни клетки. Това е подобно на лигавиците, които покриват устните и други кухини на тялото ни. Чрез взимане на част от собствената незасегната кожа на пациента могат да бъдат изградени пластове кожа, които да заместят засегната кожа при изграяне, например. Но най-големият недостатък на този вид терапия е, че изграждането на пласт кожа е изключително времеотнемащо. 

четвъртък, 25 декември 2014 г.

UK продължава да инвестира в производството на биопрепарати и модерни терапии

Трудния бизнес изисква инвестиране в правилната инфраструктура и обучени хора, също както развиване на правилния процес за достигане на по-ефективно доходно производство. На неотдавнашна среща в Ливърпул Стив Бейтс, главен изпълнителен директор на асоциацията на биоиндустрията, обяснява колко ценни могат да бъдат биологията и производството на ваксини за страната като казва, чеиндустрията за производство на лекарства в Кралството, което включва и биологията е един от водещите сектори, който струва 22 милиарда в износ, генерира търговски излишък от 4,9 милиарда през 2012 и нетна цена на глава от населението от 149 хиляди паунда, което е значително по-високо от която и да е друга индустрия. А за производството и тестването на ваксини и медикаменти са необходими стволови клетки на изгодни цени. Те са част от последния етап на тестване преди продукта – лекарството или ваксината да бъдат пуснати на пазара. Но все пак производството на биопрепарати и модерни технолигии не е лесна работа, тъй като изисква инвестиции в правилната инфраструктура и квалифицирани хора, както и разработването на правилните процеси за ефективно и рентабилно производство.
Eli Lilly е само една от най-големите фармацевтични компании, които са инвестирали в Обединеното кралство и изградила значителен производствен опит в сферата. Питър Уаймънт, консултант и учен в компанията с дългогодишен опит, описва проблемите за развитие на процеса пред учените и показва таблици, които Lilly използва, за да установи точно къде може да се въведе подобрение в биологичните продукти в медицината и къде те могат да бъдат контролирани. Главаната цел на медицинското инженерство е да намери начин да контролира действието на стволовите клетки в организма, така че повредената тъкан да може да възобновява. Това е най-новата технология в сферата на медицината, която ще помогне много от досега смятаните за нелечими болести да бъдат преборени.


Самията процес от началото до пускането ан даден медикамент или процедура в законово действие изисква много време и ресури. В лабораториите на големите фармацевтични фирми като Eli Lilly подробно се описва експертизата от процеса и неговото развитие, както и програмата за обучение на новите служители, които трябва да работят, за да се развие този процес. За тази цел са необходими добра материална база и условия за развитието на стволови колонии, с които да се проведат и тестват различни процеси. Не много хора участват в дарителски кампании за съхранение на стволови клетки, които да се използват в медицината. Все още този вид донорство не е популярна, а самото съхранение на стволови клетки е нова услуга в бранша на здравеопазването, от която се възползват сравнително малко хора по света. 

четвъртък, 18 декември 2014 г.

Кои са 10 мита за тютюнопушенето? /Втора част/




Кои са 10 мита за тютюнопушенето? /Втора част/
Тук ще продължим с останалите 5 мита свързани с тютюнопушенето.
Шести мит е, че ще бъдете много нервни ако ги спрете.  При самото  отказване на цигарите има вероятност да сте по-раздразнителни и с повишена чувствителност. Но това са напълно  нормални и често  срещани абстинентни симптоми. За около десет дни всичко ще премине.
Седми мит е, че е късно да се спрат, понеже вече има увреждания.  Това е пълна глупост!  Важно е да се уточни, че самият  риск от коронарна смърт намалява още през първите дни, след преминаването на 10 години е  почти равен на този при непушачите. Всеки един пушач, който се реши да спре цигарите е добре да знае, че само след  три дни, никотинът изчезва от организма ви. Така постепенно  възстановявате вкуса и обонянието и можете да дишате по-лесно.
Осми мит е, че пасивното пушене не може да навреди сериозно на здравето. Цигарите могат да бъдат вредни и причина за възникване на пожари и при липса на пожарогасител- проверка, която да се извършва редовно, може да нанесе сериозни щети и дори по - лошо. Хората, които редовно са в атмосфера на цигарен дим, често страдат от същите заболявания, от каквито могат да се оплачат самите пушачи. Непушачите за около половин час стоейки в помещение с пушачи,  имат почти толкова въглероден моноoксид в кръвта, колкото и останалите активните пушачи.
Девети мит е, че имате родини или приятели, които са били цял живот върли пушачи, но са доживели до  80/90 години и  са били здрави. Това е просто  късмет, вие искат ели да разчитате на късмет?   Бабите и дядовците са  живяли при съвсем други условия.
Мит десети е, че е невъзможен отказът от цигари. Това го казват хората, които са пушачи и се  основава на тяхната силна физическа и психична зависимост, която никотинът вече е причинил на организма. Тази зависимост към цигарите е по - силна дори и  от зависимостта към алкохола. Никога  не е късно да откажеш от този вреден навик. Всеки може да спре да пуши, спирането е  лесно. Не забравяйте, че имате роднини и приятели, които ще ви помогнат. Важно е да внимавате къде изхвърляте пепелниците, често срещано явление при пушачите са и появата на пожари по невнимание затова е добре да сте се погрижили за ремонтиране на пожарогасители в своят дом.
Запитайте се какво ще спечелите, ако откажете тютюнопушенето сега?
Само след 12 часа от спирането ви, в  организма ви вече няма да има въглероден окис от цигарения дим, като по този начин белият дроб започва да работи по-добре. Само след два дни обонянието и вкусът се подобряват.  След 2 до 12 седмици и кръвообращението на организма ви се подобрява, ще бъдете по издържливи и при физическа дейност. Между 3 до 9 месеца, хриповете, кашлицата и затрудненото дишане намаляват. Цялата работа  на белият дроб  се подобрява с близо 10 % След 5 години  риск от сърдечен инфаркт става 2 пъти по-малък. След 10 години  риска да се заболеете от рак на белия дроб намалява също 2 пъти в сравнение с този на пушачите.

Кои са 10 мита за тютюнопушенето? /Първа част/






Кои са 10 мита за тютюнопушенето? /Първа част/
За тютюнопушенето се говори много и е спира да се говори. Съществуват обаче няколко мита за това действие.
Първият мит е, че пушенето доставя удоволствие. Тук е уточним, че се получава едно усещане , което  е свързано само с облекчаване на глада, който е  за никотин. Полученото така нар. удоволствие е само  временно. Всеки еди пушач, трябва да е наясно, че задоволяването на нуждата от никотин създава една илюзия за удоволствие, но не и реално, че има такова.
Вторият мит е, че пушенето  помага да се справите със стреса и появилите се трудности. Единственото, което прави пушенето в тази насока, е че доставя  удоволствие, но не и че помага при стреса. Това са онези малки причини, поради, които не се отказват хората от цигарите. Усещането е възоснова на едно задоволяване на никотиновия глад. Все  пак е факт и, че  непушачите изпитват трудности и изпадат в стресови ситуации. В много от случаите дори се справят по добре с проблемите си то пушачите.
Трети мит е, че пушенето  помага да се концентрирате. Това е огромна заблуда тъй като пушенето действа обратното. Цигарите не допринасят за концентрацията, а разсейват. Абстиненцията непрекъснато разсейва пушачите.  Доказано е, че по време на пушене се намалява притока на кислород, който постъпва в мозъка, а това от своя страна води до намаляване и на работоспособността. В много от случаите на възникнал  пожар е от оставена цигара. Всеки един дом е добре да бъде оборудван с пожарогасител- обслужване, което да се извършва само от специалисти.
Четвърти мит е, че ще се качат килограми ако се спре да се пуши.  Тук става въпрос за проблем, който е на 100% индивидуален. Ако говорим за качване на килограми то средното е около 2-4 кг. Но пък всички последици свързани със  здравето от това са минимални, в сравнение с рисковете от тютюнопушенето. Доказано е, че всеки 4- ти човек отслабва след отказването на цигари.  При спиране на цигарите всеки един от вас трябва да помисли по сериозно над  режима си на хранене и да повиши физическа активност. Поемането на течности, нека бъде повече.  В никакъв случай не замествайте този никотинов  глад, с храна. Може да направите малки ремонти дейности у дома и да поставите врати при пожар или просто да боядисате някоя стена в различен цвят. Така след известно време ще видите, че дори и не се сещате за цигари и за пушене.
Пети мит е, че  тютюнопушенето е по-малко вредно от алкохола и наркотиците.   Тук е важно да уточним, че всички те са  еднакво вредни, но въздействат на различни органи в организма. В цигарения дим се съдържат около  4000 вредни вещества. По време на пушенето от  цигарения дим се  вдишва и  въглероден монооксид, заедно с голямо количество никотин, ацетон, амоняк, както и аклолеин, водороден цианид, също така и бензол, формалдехид  и много други вредни вещества. За всеки един пушач ще кажем, че след направени дълго проучвания е установено, че  никотинът предизвиква загиване на мозъчни клетки – на невроните. Вие редовно ли пушите? 

От какво е съставена вискозната нишка?




От какво е съставена вискозната нишка?
Тази специална вискозна нишка  е съставена от дървесна целулоза и е подобна на коприна нишка от към блестящият й ефект. При  използването й  самостоятелно, е подходяща за изработка на красиви килим от типа на  рогозката, а когато бива  втъкана с цел  допълнителен акцент е  заместител на истинската висококачествена коприна. При поставянето на един качествен фаянс, можете да определите макар и  малко място за един хубав килим с подобни нишки, който да направи интериора напълно завършен.
Колкото повече навлизате в сферата на  производството на килими от естествени материали, то толкова повече ще научавате за тях и какви са техните тънкости за направата на уникален килим.  Може да се каже, че най-голям дял заема вълната, използва се и  и памук, ютата, също така качествен коноп, все по често в офисите се вижда и направа с кожа, лен, задължителната  коприна, бамбук, сезал и много други.
Всеки един собственик на дом иска да го превърне в  комфортен и уютен, който да издържа на високи експлоатационни качества. В това състезание безспорен лидер е  вълната. Независимо дали става за качествен клинкер, който е положен в градината или за ламинат вътре в дома, всеки иска да има красив под/земя на която да стъпва.  Килимите от вълна имат  висока  мекота и уникално  усещане при допир. Хубаво тяхно качество е това, че са лесни за  почистване и имат  дълъг живот. Друго тяхно свойство е ,че отблъскват водата, ако вие сте от хората, които имат алергии, то задължително изберете този материал. От естествените влакна вълнените са от скъпите.
Един притежател на дом иска да има комфорт, място, което се поддава лесно на боядисване и да издържа на високи температури, това е памукът. Памукът притежава мекота и комфорт.  Мачка се  относително лесно, затова се използва с  комбинация от други материали като  вълна или полиестер за направата на килими. Безспорен лидер остава в класацията за  най - мек - коприната.  Тя  се използва като допълнение към килими, които биват изтъкани от други влакна като например  вълна. Коприната се втъкава само на определени участъци. Така придава силен акцент към килима благодарени на  блестящият  ефект и мекота, които притежава. Кой според вас е най - скъпият материал? Това   е коприната  и поради тази причина може да увеличи значително цената на един килим.
Друг материал, който бива използван за направата на килими е сезал, които  се тъкат от естествен материал на растението Agave sisalana. То  расте само в Африка и Бразилия. Силно устойчив и еластичен е.  Устойчив на петна. В повечето случаи се използва в комбинация при  течене заедно с вълна. Такъв килим притежава свойства на топлина, мекота, издръжливост. Отличава се с голяма красота и затова често бива  предпочитан избор за поставяне във всекидневни, офиси и т. н.